ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ- ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 66-69

Μεγάλη νίκη που εξασφαλίζει σε ποσοστό 90% την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Αίολος Αστακού μέσα στην Ναύπακτο επί του τοπικού ΠΑΣ, Πολλά παράπονα από την διαιτησία των Σταθόπουλου Χουλιάρα έχουν οι γηπεδούχοι που εισέπραξαν 7 τεχνικές ποινές. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι. Έχοντας σε καλή μέρα τον Κουτσογιάνη και τον Τσιλιγιάννη ο ΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί με την συμπλήρωση 10 λεπτών με 16-11. Ισορροπημένο το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο. Καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει το ξέσπασμα στο παιχνίδι της και τελικά τοημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 31-26.
‘ Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Με πρωταγωνιστές τους Κυριαζή και Καλισώρα ο Αίολος κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να διατηρήσει μια βραχεία κεφαλή στο σκορ 45-46 με την συμπλήρωση 30 λεπτών. Ντέρμπι στα τελευταία δέκα λεπτά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Τελικά πιο ψύχραιμος ο Αίολος στο τέλος κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει σε πλεονεκτική θέση στην μάχη της παραμονής. Με πολλά παράπονα από την διαιτησία η ομάδα του ΠΑΣ που πλέον μπαίνει σε περιπέτειας.