ΑΙΟΛΟΣ -ΛΟΥΡΟΣ 81-66

Μεγάλη νίκη που του δίνει βάσιμες ελπίδες στην μάχη της παραμονής στην κατηγορία πέτυχε η ομάδα του Αίολου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως νωθρά απέναντι στην ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος και βρέθηκαν με την συμπλήρωση 10 λεπτών να είναι πίσω στο σκορ με 13-24. Πολλοί θεώρησαν με δεδομένο εμπειρία των παικτών του Λούρου ότι το παιχνίδι τελείωσε. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Αστακού αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ μόλις με 5 πόντους 37-42. το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Με πολύ καλούς τους Σούρλα, Κυριαζή και Κουδούνα και παίζοντας καταπληκτική άμυνα ο Αίολος ένα επιμέρους σερί 28-10 και κατάφερε να προηγηθεί με την συμπλήρωση 30 λεπτών με 65-52. Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ο Λούρος προσπάθησε να αντιδράσει απλά ήταν πλέον αργά. Οι παίκτες του Αίολου κατάφεραν να κάνουν σωστή διαχείριση του αγώνα και να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη που τους δίνει κουράγιο ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Δεκάλεπτα:
Α: 15-24 β: 24-18
Γ: 28-10 Δ: 16-14
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ: ΜΠΟΤΣΙΟΣ) : Μαρ-